La Diva Turca Leyla Gencer 16. Yılında ‘Don Giovanni Operası İle Anıldı

İDOB, ‘Don Giovanni’ operasını, Leyla Gencer’in vefatının 16. yılına ithafen AKM’de sahneledi. Geceye İDOB Başrejisörü Caner Akın’ın konuşmasıyla başlandı. Akın, Leyla Gencer’in yurtdışında elde ettiği büyük başarılardan ve ülkesini gururla temsil ettiğinden, asli milliyetini hiç inkâr etmeyen bir Cumhuriyet kadını ve sanatçısı olduğundan bahsetti.

“Leyla Gencer, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olarak dünya sanat tarihine iz bıraktı” diyen Akın, “Onun tutkusu, operaya ve güzel şarkı söylemeye karşı hiç kaybetmediği aşkı, sanat ve hayat içindeki duruşu, bir eseri yorumlarken öncesi ve sonrasında gösterdiği titizlik, disiplin ve hassasiyeti yeni gelen kuşaklar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve olmaya devam edecektir. Bugün 9 Mayıs 2024. Bu akşam sanatseverlerimizle buluşacağımız Don Giovanni temsilimizi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği bu en büyük değerlerden biri olan Leyla Gencer’e ithafen gerçekleştiriyor ve değerli anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” şeklinde konuştu.

Eserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı İbrahim Yazıcı yönetirken, dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan tarafından yapıldı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun yönetmenliğini Volkan Akkoç yaparken, hareket düzeni Alper Marangoz’a aitti.

Don Giovanni rolünde Caner Akgün; Leporello rolünde Göktuğ Alpaşar; Donna Anna rolünde Özgecan Gençer; Donna Elvira rolünde Nesrin Gönüldağ; Don Ottavio rolünde Ufuk Toker; Zerlina rolünde Aslı Ayan; Masetto rolünde Alp Köksal; II Commendatore rolünde ise Umut Tingür sahneye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir